reklama

Čo sa skrývalo pod snehom ?

Možno aj vás zarazilo to, koľko odpadkov sa nám po zime ukázalo na oči. Ako by sa dalo predchádzať podobným situáciám?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

S témou ochrany nášho životného prostredia sa stretávame dennodenne. V súčasnosti existuje množstvo projektov zameraných na tento problém. Snažia sa nám poskytnúť krajšie a čistejšia miesta na život. Kto sú tí, čo nás pripravujú o zdravý životný priestor? Pravdaže, každý z nás by na túto otázku vedel odpovedať aj sám. Aká by bola odpoveď? Vo väčšine prípadov by sme to zvalili na obrovské spoločnosti a ich značný podiel na miere znečistenia. Čo sa tak najskôr pozrieť na seba...

Obrázok blogu


Problém znečistenia, ktorý môže ľahko vyriešiť každý jednotlivec sa nachádza všade naokolo. Postupom času ako sa roztápa sneh, jarné dni ukazujú hroznú realitu, za ktorú nemôže žiadna z veľkých spoločností. Odkrývajú sa všetky odpadky zahodené počas zimných mesiacov. Každá z vrstiev roztopeného snehu postupne ukazuje, čo do nej vložili okoloidúci. Uznávam, sneh toho dokáže ukryť naozaj veľa. Myslím, že sme sa už všetci o tom stihli na jar presvedčiť. Počet papierikov, plastových a sklenených fliaš alebo cigaretových ohorkov vytvára nepríjemnú kulisu pre život.

Zákon č. 79/2015 Z. z. v sebe zahŕňa povinnosť každej obce alebo mesta vypracovať program odpadového hospodárstva, ktorý musí byť v súlade s krajom a ten priamo nadväzuje na záväzný program Slovenskej republiky. Tento zákon nám zaručuje možnosť ako sa zbaviť odpadu, takým spôsobom, ktoré je šetrné k prostrediu. Máme teda vytvorené podmienky na to, aby sme sa mohli zbaviť každého nepotrebného produktu čistým spôsobom. Pýtam sa preto sám seba. Prečo to tak nerobíme? Neviem, či existuje racionálne vysvetlenie pre vzniknutý problém. Mnoho krát počujem mladých ľudí hovoriac, ako sú ekologicky orientovaný. Kupujú si rôzne produkty s označením ECO. Za pár desiatok minút však zahodia žuvačku alebo cigaretový ohorok na zem. Ten odpad na zemi sa v tej chvíli transformuje z odpadu jedinca na verejný problém. 

Ročne problémy s odpadom a jeho odstraňovaním stoja obce a mestá nemalú sumu peňazí. Ja som sa konkrétnejšie zameral na obec Hybe, z ktorej pochádzam. Zainteresovaný poslanec z obce mi potvrdil, že náklady na úpravu verejných priestranstiev a odstránenie znečistenia, pripravia obecnú kasu o čiastku pohybujúcu sa v stovkách eur. V tejto obci žije zhruba 1200 obyvateľov, čo nám približne pomôže vytvoriť si predstavu, akú finančnú sumu musia vynaložiť väčšie obce a mestá, aby dali verejné priestranstvá po zime do poriadku.
 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalší z problémov tohto druhu sú nové a nové nelegálne skládky odpadu v okrajových častiach miest, obcí ale aj v zalesnených miestach. Vynaliezaví jedinci využili zimu ako kamufláž a rozhodli sa svoj dlho skladovaný odpad posunúť ďalej. Možno s pocitom, že sneh zahalí stopy, opúšťali túto skládku a dnes už na ňu aj zabudli. Existuje možnosť, ako aj vy môžete pomôcť pri odstraňovaní takejto skládky pomocou aplikácie TrashOut. TrashOut je mobilná aplikácia pre rôzne platformy, pomocou ktorej je možné nelegálne a divoké skládky umiestňovať na mapu, pridávať k ním fotky a popis. Následne budú informované príslušné inštitúcie, ktoré by mali začať konať. Cez aplikáciu TrashOut tak môžete nahlásiť nelegálne kopy odpadu a prispieť k ich likvidácii. Aplikácia priamo spolupracuje s Ministerstvom životného prostredia SR.
 
Neziskové organizácie a občianske združenia, ktoré sa snažia pomôcť skrášliť naše prostredie fungujú v rôznych mestách na Slovensku. Ako príklad môžem uviesť viacero miest, kde občiansky aktivisti spoločne s dobrovoľníkmi počas jedného dňa upracú svoje mesto. Takéto „jarné upratovanie“ už prebehlo v Prievidzi, Rožňave, Stupave, Krásne nad Kysucou, Topoľčanoch a Šamoríne. Verím, že v každom meste na Slovensku sa nájde podobná, odhodlaná skupina ľudí. Dať si za cieľ žiť v krajšom prostredí, by malo byť prioritou pre každú osobu. Priestori, ako sú parky, by mali ostať čisté. Všetci si v lete radi posedíme niekde na lavičke alebo strávime čas s priateľmi na pikniku. 

Opísaný problém sa v tomto prípade netýka nedostatku finančných zdrojov. Odpadkové koše na triedenie odpadu už dlhšie majú svoju pozíciu a ďalšie sa v mestách a obciach neprestajne umiestňujú. Zberné dvory na rôznorodý materiál nájdeme v každej väčšej obci a meste.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Príroda sa sama nedokáže vysporiadať so syntetickými materiálmi vytvorenými človekom. Trvalo by jej to až príliš dlho a spotrebovala by na to množstvo energie. Pomôcť jej môžeme len my sami. Červenám sa za predošlú vetu. Je hanba hovoriť o pomoci prírode, keď sme to boli my, kto ju znečistil. Uvedomiť si tento nedostatok je prvým krokom k náprave. Každý sa určite pohorší počas jarnej prechádzky, keď zbadá spúšť zanechanú človekom. Možno si aj on sám uvedomí, že priložil ruku k tomu ohavnému dielu. Nedá sa však spoliehať na podobné uvedomenie u každej ľudskej bytosti. Preto je treba o tomto probléme v spoločnosti diskutovať a poukazovať naň. Využime silu mediálnej manipulácie v pozitívnom svetle. Ukážme ľuďom, že odpad patrí do košov a nie na zem.
 

Lukáš Buša

Lukáš Buša

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent vysokej školy Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Fakulta masmediálnej komunikácie Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu